Prvi regionalni skup instruktora AUN programa održan je na Zlatiboru,od 5.do 7.oktobra 2018. godine.
Za one koji to ne znaju, skraćenica AUN označava dvosmjerni proces koji priželjkujemo da se odvija u školama: AKTIVNO UČENJE/NASTAVA (s pozicije učenika-učenje,a s pozicije nastavnika-nastava). Skupu je prisustvovalo preko 80 prosvetnih radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Na jednom mjestu bili su: Austrijski izaslanik KULTURKONTAKT-a za obrazovanje Srbije, BiH i Crne Gore, načelnici i savjetnici Zavoda za školstvo iz nabrojanih država, direktori osnovnih i srednjih škola, pedagozi, psiholozi, profesori i nekoliko penzionera pedagoške struke.
Autori koncepcije i realizatori Skupa bili su eminentni stručnjaci: prof.dr Ivan Ivić, prof.dr Ana Pešikan, prof.dr Ratko Jankov, doc.dr Slobodanka Antić i kao gost doc.dr Miloš Bajčetić, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Tema skupa bila je: Škola u doba digitalizacije: opšti problemi, elektronsko učenje, digitalni udžbenici, problemi aktivnog učenja u doba digitalizacije.
Ciljevi ovog značajnog Skupa, u suštini bi se mogli sažeti u sledećem:
– Razmijena informacija o AUN programu u aktuelnim društvenim i političkim okolnostima
– Produbljivanje razumijevanja smisla AUN-a u savremenom društvenom i obrazovnom kontekstu
– Umrežavanje AUN stručnjaka i podsticaj za regionalnu saradnju
Razvoj ideja za regionalne i nacionalne AUN projekte i predlozi za različite oblike umrežavanja su ono što je ovaj Skup učinilo optimističnim, jer se osjetila želja, volja i energija kod svih da se to i desi.
Iz Crne Gore Skupu su prisustvovali: mr Zoran Lalović,samostalni savjetnik u Zavodu za Školstvo, Radoje Novović, načelnik u Zavodu za školstvo, Rada Mujović, psiholog i pom.direktora OŠ „Sutjeska“u Podgorici, Gordana Mićunović, pedagog u OŠ „Milan Vuković“ Herceg Novi i Nedjeljka Stanojlović, pedagog u OŠ „Dašo Pavičić“ Herceg Novi. Svi nabrojani, sa još deset kolega su, inače, instruktori AUN i i nosioci ideja ovog programa od samog početka u Crnoj Gori (od 1994. godine i prvog bazičnog seminara u hotelu „Grand“ na Cetinju).
Posebnu draž cijelom događaju dala je Berza instruktorskih AUN produkata, zapravo prezentacija radova učesnika i izložba produkata instruktorskih profesionalnih radova.
Na toj zanimljivoj, a nadasve bogatoj „poster sekciji“ naša „Svitanja“ (desetak poslednjih brojeva), kao najljepši ljetopis Škole i dokaz kreativnog i maštovitog aktivnog učenja u njoj, bili su eksponat na koji možemo biti ponosni. Puno kolega je listalo „Svitanja“ i divilo se njenim stranicama.
Reprezentativan je bio i čitav štand UVU (Udruženje vojvođanskih učitelja), kao što je, zaista za divljenje pravi spektar aktivnosti njihovog udruženja.
I na kraju, moram napomenuti da je još jedan eksponat sa izložbe privukao posebnu pažnju, a to je profesionalni portfolio Dragana Kuveljića, učitelja iz OŠ „Milosav Stiković“ iz Prijepolja, kandidata na prestižnom takmičenju za Najboljeg učitelja na svijetu.